Яшаш гувоҳномаси - хорижий шахснинг ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатлар ҳисобланади.
- Ўзбекистон Республикасида яшаш гувоҳномаси қуйидагиларга берилади.
- Жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақамини олиш учун жисмоний шахс яшаш жойидаги ички ишлар органларининг миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлимига ёки вақтинча консуллик рўйхатида турган жойдаги дипломатик муассасалардан мурожаат қилиши керак.
- Хорижий шахслар учун яшаш гувоҳномаси 5 йил муддатга берилади, аммо хорижий давлат паспортининг амал қилиш муддатидан ошмаслиги керак, 60 ёшга тўлганда эса — хорижий давлат паспорти амал қиладиган бутун муддатга берилади.
- Фуқаролиги бўлмаган шахсларга яшаш гувоҳномаси 5 йил муддатга, 60 ёшга тўлганда эса муддатсиз берилади.
- Ўзбекистон Республикаси ҳудудида доимий яшашга рухсат бериш тўғрисидаги ҳужжатларни ваколатли органларнинг ҳар бирида кўриб чиқиш муддати 1 ойдан ошмаслиги керак.
- Хорижий шахс ва фуқаролиги бўлмаган шахс учун яшаш гувоҳномалари, шунингдек фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномаси қуйидаги ҳолларда ўз кучини йўқотади.

Вид на жительство в Республике Узбекистан для иностранцев и лиц без гражданства являются документами, удостоверяющими их право на постоянное проживание в Республике Узбекистан.
- Виды на жительство в Республике Узбекистан выдаются.
- Для получения персонального идентификационного номера физического лица физическое лицо должно обратиться в отдел миграции и оформления гражданства органов внутренних дел по месту жительства или в дипломатических учреждениях по месту постоянного или временного консульского учета.
- Вид на жительство для иностранцев выдается сроком на 5 лет, но не свыше срока действия паспорта иностранного государства, по достижении 60 лет - на весь срок действия паспорта иностранного государства.
- Вид на жительство для лиц без гражданства выдается сроком на 5 лет, а по достижении 60 лет - бессрочно.
- Срок рассмотрения материалов о разрешении постоянного проживания на территории Республики Узбекистан в каждом из компетентных органов не должен превышать 1 месяца.
- Виды на жительство для иностранца и лица без гражданства, а также удостоверение лица без гражданства утрачивают силу в случаях.