- рангли қоғозлар тўплами;
Қишки кийим билан таъминлашКам таъминланган оилалардан бўлган ўқувчилар бепул қишки кийим бош тўплами билан таъминланиши шарт.
Қишки кийим-бош тўпламига қуйидагилар киради:
- пальто ёки куртка;
- этик;
- телпак;
- қўлқоп.
Кам таъминланган оилалардан бўлган ўқувчиларни аниқлаш мактаб раҳбарлари ва ота-оналар қўмитаси томонидан амалга оширилади.
Ўқувчиларга кийим-бош ва пойабзаллар бериш сентябрь ойида амалга оширилиши керак.
Ота-оналар қўмитаси ва мактаб педагогика кенгаши мажлиси баённомасидан кўчирма кийим-бош бериш ҳуқуқига асос ҳисобланади, унга мувофиқ сон ва сўм ифодасида буюмлар рўйхати кўрсатилган ҳолда ўқувчиларнинг фамилиялари келтирилган ведомость тузилади.
Болаларнинг фамилиялари қаршисига ота-оналар ёки яқин қариндошлар имзо чекадилар.
Дарсликлар билан таъминлашҚуйидагилар дарсликлар билан бепул таъминланади:
- 1-синф ўқувчилари;
- махсус мактаб ва мактаб-интернатларининг тарбияланувчилари;
- ижтимоий ёрдамга мухтож бўлган оилалардаги ўқувчилар.
Келгуси ўқув йили учун дарсликлар тўплами билан бепул таъминланадиган ижтимоий ёрдамга муҳтож оилалардаги ўқувчиларнинг рўйхати ҳар йили 1 сентябргача фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари илтимосномасига ва ота-оналар қўмитасининг хулосасига асосан шакллантирилади.
Бепул фойдаланиш учун берилган дарсликлар ўқув йили якунида тўлиқ ҳажмда мактабга қайтарилади, биринчи синф ўқувчиларига берилган иш дафтарлари бундан мустасно.
Ўқувчини бошқа мактабга ўтказиш тўғрисида буйруқ чиқарилган тақдирда, унга бепул фойдаланиш учун берилган дарсликлар 3 кун ичида мактабга қайтарилиши лозим.
Бунда мактаб маъмурияти томонидан ўқувчи жорий ўқув йилида дарсликлар тўплами билан бепул таъминланиши лозимлиги тўғрисида маълумотнома берилади.
Ўқувчи уни қабул қилган мактаб томонидан мазкур маълумотнома асосида дарсликлар тўплами билан бепул таъминланади.
Дарсликларни ижарага олишДарсликлар тўплами умумтаълим мактабларининг кутубхона жамғармаларидан ихтиёрийлик асосида ижарага берилади.
Ота-оналар ўз ҳоҳишига кўра тегишли ўқув йилидаги дарсликлар тўпламларини дўконлардан сотиб олиши ҳам мумкин.
Ўқувчиларни чет тиллари бўйича дарсликлар билан таъминлаш бепул амалга оширилади.
Ижара тизимидаги дарсликлар тўплами ўқувчиларга мактаб ва ўқувчининг ота-онаси ўртасида тузиладиган шартнома асосида берилади.
Дарсликларни ижарага олинганда тўлиқ тўпламда ижарага олинади, тўлиқсиз тўпламда (фақат айрим дарсликларни) ижарага беришга йўл қўйилмайди.
Дарсликлар тўплами учун ижара тўлови миқдори республика бўйича ягона бўлиб, у 25 августгача Халқ таълими вазирлиги томонидан барча мактабларига етказилади, шунингдек оммавий ахборот воситалари орқали эълон қилинади.
Дарсликлар ижараси пулини тўлашДарсликлар тўплами учун ижара тўлови шартномага асосан 30 сентябргача тўлиқ ҳажмда тўланади.
Ўқувчиларнинг ота-оналари пул маблағлари вақтинчалик йўқлиги сабабли, ижара тўлови муддатини узайтириш тўғрисида мактабга мурожаат қилиши мумкин.
Бунда ижара тўлови муддати директор буйруғи билан узайтирилиши керак.
Ижара тўлови муддати узайтирилган тақдирда, мазкур тўловнинг 50 фоизи 30 сентябргача, қолган қисми эса 30 ноябргача тўланиши лозим.
Дарсликлар тўплами учун ижара тўловлари умумтаълим мактабининг шахсий ғазна ҳисобварағига нақд пул ёки нақд пулсиз шаклда тўланади.
Дарсликлар ижара асосида фойдаланадиган ўқувчиларга ижара тўлови тўлангандан, ижара тўловини тўлаш муддати узайтирилган ҳолларда, унинг ярми тўлангандан кейин тақдим этилади.
Бунда ижара тўлови тўланганлигини тасдиқловчи тўлов ҳужжати нусхасининг мактаб кутубхоначисига тақдим этилиши дарсликлар тўпламини бериш учун асос бўлади.
Дарсликлардан бепул фойдаланадиган ўқувчиларга 10 сентябргача дарсликлар берилади.
Ижарага олинган дарсликларни қайтаришЎқувчини бошқа мактабга ўтказиш тўғрисида буйруқ чиқарилган тақдирда, унга ижара асосида фойдаланиш учун берилган дарсликлар 3 кун ичида мактабга тўлиқ тўпламда қайтарилиши лозим.
Бунда тўланган ижара тўлови қайтарилмайди ва ўқувчига мактаби томонидан дарсликлар тўпламидан фойдаланиш учун ижара тўлови тўланганлиги тўғрисида маълумотнома ва тегишли тўлов ҳужжатининг нусхаси берилади.
Ўқувчи уни қабул қилган мактаб томонидан мазкур маълумотнома ва тўлов ҳужжатининг нусхаси асосида дарсликлар тўплами билан бепул таъминланади.
Маълумотнома йўқолган тақдирда, унинг дубликати берилади.
Дарсликлар ижарага ёки бепул фойдаланилаётганидан қатъи назар, улар йўқолган ёки фойдаланишга яроқсиз ҳолатга келиб қолган тақдирда, ўқувчининг ота-онаси зарарни қуйидаги миқдорларда тўлайди:

- пальто или куртка;
Определение списка школьников из малообеспеченных семей осуществляется руководителями школ совместно с родительским комитетом.
Выдача школьникам одежды и обуви должна производиться в сентябре.
Основанием на право выдачи одежды является выписка из протокола заседания родительского комитета и педагогического совета школы, согласно которой составляются пофамильные ведомости учащихся с указанием перечня вещей в количественном и суммарном выражении.
Напротив фамилии детей расписываются родители или близкие родственники.
Обеспечение учебниками:Следующие категории учащихся обеспечиваются учебниками бесплатно:
- ученики первых классов;
- ученики специализированных школ и школ-интернатов;
- ученики из семей, нуждающихся в социальной помощи.
При этом список учеников из семей, нуждающихся в социальной помощи, обеспечиваемый бесплатным комплектом учебников, утверждается педагогическим советом общеобразовательной школы на основании ходатайства органов самоуправления граждан и заключения родительского комитета до 1 сентября.
Учебники, выданные для бесплатного пользования, возвращаются в школу в полном объеме в конце учебного года, за исключением рабочих тетрадей, выданных первоклассникам.
В случае издания приказа о переводе ученика в другую школу, учебники, выданные ему для бесплатного пользования, должны быть возвращены в школу в течение трех дней.
При этом администрацией школы выдается справка о том, что школьник в текущем учебном году должен быть обеспечен бесплатным комплектом учебников.
Школьник будет бесплатно обеспечен копмлектом учебников на основе данной справки принимающей его школой.
Аренда учебников:Комплект учебников сдается в аренду на добровольной основе из библиотечных фондов общеобразовательных школ.
Родители также могут по своему желанию приобрести в магазинах комплекты учебников соответствующего учебного года.
Обеспечение учеников учебниками по иностранным языкам осуществляется бесплатно.
Комплект учебников по системе аренды выдается ученикам на основании договора, заключаемого между школой и родителями учеников.
Учебники арендуются в полном комплекте, аренда в неполном комплекте (только некоторые учебники) не допускается.
Размер арендной платы за комплект учебников является единым по республике, который до 25 августа доводится Министерством народного образования до всех школ, а также объявляется через средства массовой информации.
Оплата арендной платы:Арендная плата за комплект учебников выплачивается в полном объеме до 30 сентября на основании договора.
Родители учеников могут обратиться в школу о продлении срока аренды из-за временного отсутствия денежных средств.
При этом срок аренды должен быть продлен по приказу директора школы.
В случае продления срока аренды, 50 процентов от этого платежа должно быть выплачено до 30 сентября, а оставшаяся часть - до 30 ноября.
Арендные платежи за комплект учебников оплачиваются наличными или безналичной формой на лицевой счет общеобразовательной школы.
Учебники предоставляются ученикам, использующим их на арендной основе, после оплаты арендной платы, в случае продления срока оплаты арендной платы, после уплаты ее половины.
В данном случае предоставление копии платежного документа, подтверждающего уплату арендной платы, школьному библиотекарю станет основанием для выдачи комплекта учебников.
Ученикам, пользующимся учебниками бесплатно, учебники выдаются до 10 сентября.
Возврат арендованных учебников:В случае издания приказа о переводе ученика в другую школу, учебники, выданные ему для использования на арендной основе, должны быть возвращены в школу в полном комплекте в течение трех дней.
При этом уплаченная арендная плата возврату не подлежит, а ученику выдается справка об уплате арендной платы за пользование учебниками школы и копия соответствующего платежного документа.
Школьник бесплатно обеспечивается комплектом учебников принимающей его школой на основании копии данной справки и платежного документа.
В случае утери справки выдается ее дубликат.
Независимо от того, находятся ли учебники в аренде или используются бесплатно, в случае их утраты или непригодности к использованию, родители ученика возмещают ущерб аналогичным учебником или оплачивают его стоимость, указанную в первичных документах (счете-фактуре, накладной), в следующих размерах: