Никоҳ тузишЎзбекистонда доимий яшаб турган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар унинг ҳудудида оилавий муносабатларда Ўзбекистон фуқаролари билан тенг ҳуқуқлардан фойдаланадилар ва тенг мажбуриятларга эга бўладилар.
Никоҳ никоҳ тузишни хоҳловчи шахслар бу тўғрида белгиланган намунадаги ариза билан мурожаат этган кундан кейин бир ой ўтгач улардан бирининг яшаш жойидаги ФҲДЁ органи томонидан қайд этилади.
Ўзбекистон фуқароси ва чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахслар ўртасидаги никоҳни қайд этиш агар чет эл фуқаросининг ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг Ўзбекистонда бўлиш визаси никоҳ тузиладиган кунда ҳақиқий бўлсагина амалга оширилади.
Никоҳни қайд этиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар:
- шахсни тасдиқловчи ҳужжат нусхаси;
- чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг никоҳда турмаслиги ҳақидаги белгиланган тартибда легализация қилинган ёки апостиль қўйилган ҳужжат.
Никоҳ қайд этилганлдан кейин никоҳ тузилганлиги тўғрисида гувоҳнома берилади.
Бир вақтда шахсни тасдиқловчи ҳужжатига никоҳ қайд этилганлиги тўғрисида белги қўйилади.
Никоҳланувчилардан бири эр ёки хотиннинг фамилиясини қабул қилса, у ҳолда паспортини алмаштириши зарурлиги тўғрисида белги қўйилади.
Никоҳни ҳақиқий ва ҳақиқий эмас деб топишЎзбекистон ҳудудидан ташқарида, бошқа давлат ҳудудида ўша давлатнинг қонун ҳужжатларига риоя қилинган ҳолда Ўзбекистон фуқаролари билан чет эл фуқаролари ёки фуқаролиги бўлмаган шахслар ўртасида тузилган никоҳлар Ўзбекистонда ҳақиқий деб эътироф этилади.
Чет эл фуқаролари ўртасида Ўзбекистон ҳудудидан ташқарида никоҳ қайд этилган давлат қонунчилигига мувофиқ тузилган никоҳи Ўзбекистонда ҳақиқий деб топилади.
Никоҳ қуйидаги ҳолларда ҳақиқий эмас деб топилади:
- никоҳ ихтиёрийлик асосида тузилмаган бўлса;
- никоҳнинг белгиланган ёши (эркакларга 18, аёлларга 17 ёш) бузилганда;
- лоақал биттаси рўйхатга олинган бошқа никоҳда турган шахслар ўртасида;
- насл-насаб шажараси бўйича тўғри туташган қариндошлар ўртасида, туғишган ва ўгай ака-укалар билан опа-сингиллар ўртасида, шунингдек фарзандликка олувчилар билан фарзандликка олинганлар ўртасида;
- лоақал биттаси руҳият бузилиши (руҳий касаллиги ёки ақли заифлиги) сабабли суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган шахслар ўртасида;
- сохта никоҳ, эр ёки хотиннинг оила қуриш мақсадларисиз никоҳни қайд эттириши;
- никоҳланувчи шахслардан бири таносил касаллиги ёки одамнинг иммунитет танқислиги вируси (ОИВ касаллиги) борлигини иккинчисидан яширганда, агар иккинчиси судга шундай талаб билан мурожаат этса.
Никоҳни ҳақиқий эмас деб топиш фақатгина суд тартибида амалга оширилади.
Никоҳдан ажратишЎзбекистонда доимий яшаб турган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар унинг ҳудудида оилавий муносабатларда Ўзбекистон фуқаролари билан тенг ҳуқуқлардан фойдаланадилар ва тенг мажбуриятларга эга бўладилар.
Никоҳдан эр-хотиннинг розилиги асосида ажратишФуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш органларига ариза берилади ва вояга етмаган болалари мулкий низолари йўқлиги исботлаб берилади.
Никоҳдан ажратишни қайд этиш никоҳдан ажратиш ҳақида ФҲДЁ органига ариза берган кундан кейин 3 ой ўтгач амалга оширилади.
Эр-хотиндан бирининг аризасига кўра никоҳдан ажратиш:ФҲДЁ органига қуйидагилар тақдим этилади:
- эр (хотин)нинг муомалага лаёқатсиз ёхуд бедарак йўқолган деб топилганлиги тўғрисида қонуний кучга кирган суд қарори;
- эр (хотин)нинг уч йилдан кам бўлмаган муддатга озодликдан маҳрум қилинганлиги тўғрисида қонуний кучга кирган суд ҳукмидан кўчирма;
- судланган эр (хотин)нинг никоҳдан ажратишга ўртада умумий болалари ва мол-мулки юзасидан низолари йўқлиги тўғрисидаги розилиги.
Никоҳдан суд тартибида ажратишНикоҳ қуйидаги масалалар бўйича низо бўлган ҳолларда суд тартибида бекор қилинади:
- болалар ҳақида;
- эр-хотиннинг умумий мулки бўлган ашёларни бўлиш ҳақида;
- меҳнатга лаёқатсиз шахсни сақлаш харажатларини тўлаш ҳақида.
Ушбу масалалр бўйича тарафлар ўртасида келишув бўлмаганда суд қуйидагиларни ҳал қилади:
- никоҳдан ажратилгандан кейин вояга етмаган болалар ота-онасининг қайси бири билан яшашини аниқлаши;
- вояга етмаган болаларга таъминот бериш учун ота-онанинг қайси биридан ва қанча миқдорда алимент ундирилишини аниқлаши;
- эр ва хотиннинг (улардан бирининг) талабига кўра уларнинг биргаликдаги мулки бўлган мол-мулкни бўлиши;
- эр (хотин)дан таъминот олишга ҳақли бўлган хотин (эр)нинг талабига кўра ана шу таъминот миқдорини белгилаши шарт.
Мол-мулкни бўлиш учинчи шахсларнинг манфаатига дахлдор бўлган ҳолларда суд мол-мулкни бўлиш талабини алоҳида иш юритиш учун ажратади.
Никоҳ фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш органида никоҳдан ажратилганлик рўйхатга олинган кундан бошлаб тугатилади.
Суд орқали ҳимояланиш ҳуқуқиЧет эл фуқаролари Ўзбекистон судларига мурожаат қилиш ҳуқуқига эга ва улар фуқаролик процессуал ҳуқуқлардан Ўзбекистон фуқаролари билан тенг равишда фойдаланади.
Ўзбекистон фуқаролари ва ташкилотларининг фуқаролик процессуал ҳуқуқларининг махсус чекланишига йўл қўйилган давлатларнинг фуқаролари ва ташкилотларига нисбатан Ўзбекистон қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда жавоб тариқасидаги чекловлар белгиланиши мумкин.
Судга қуйидаги шаклларда мурожаат қилинади:
- даъво ариза – фуқаролик муносабатларидан келиб чиқадиган низолар бўйича;
- ариза –суд буйруғи шаклида кўриладиган алоҳида суд муҳокамаси бўйича;
- шикоят (протест) – судга аппеляция, кассация ва назорат тартибида мурожаат қилинганда.
Мурожаат ва унга илова қилинадиган ҳужжатлар судга электрон ҳужжат шаклида юборилиши мумкин.
Ўзбекистонда фуқаролик суд ишлари ўзбек тилида, қорақалпоқ тилида ёки муайян жойдаги кўпчилик аҳоли сўзлашадиган тилда юритилади.
Суд ишлари юритиладиган тилни билмайдиган шахсларга ишга тааллуқли материаллар билан ўз она тилида тўлиқ танишиб чиқиш, судда она тилида ёки ўзи биладиган бошқа тилда сўзлаш, кўрсатув ва тушунтиришлар бериш, арз билан мурожаат этиш, илтимосномалар тақдим этиш, шунингдек таржимон хизматларидан фойдаланиш ҳуқуқи таъминланади.
Ишда иштирок этувчи ва суд ишлари юритиладиган тилни билмайдиган шахс ишдаги суд ҳужжатлари берилишини сўраб ёзма ариза билан мурожаат этган тақдирда, унга суд ҳужжатлари унинг она тилига ёки у биладиган бошқа тилга таржима қилиб топширилади.
Чет эл фуқаролари ўз ишларини судда шахсан ёки ўз вакиллари орқали юритиши мумкин.
Чет эл фуқаросининг ишда шахсан иштирок этиши уни иш бўйича вакилга эга бўлиш ҳуқуқидан маҳрум этмайди.
Ишда иштирок этувчи шахсларнинг ҳуқуқлари
- иш материаллари билан танишиш;
- улардан кўчирмалар олиш;
- нусхалар кўчириш;
- рад этиш тўғрисида арз қилиш;
- далиллар тақдим этиш;
- далилларни текширишда иштирок этиш;
- ишда иштирок этувчи бошқа шахсларга ва одил судловни амалга оширишга кўмаклашаётган шахсларга саволлар бериш;
- арз қилиш;
- илтимосномалар тақдим этиш;
- судга оғзаки ва ёзма тушунтиришлар бериш;
- суд муҳокамаси давомида юзага келадиган барча масалалар бўйича ўзларининг важларини баён қилиш;
- бошқа шахсларнинг арзлари, илтимосномалари, важларига қарши эътирозлар билдириш;
- суд ҳужжатлари устидан шикоят қилиш;
- суд ҳужжатларининг мажбурий ижросини талаб қилиш;
- давлат ижрочиси томонидан ҳаракатлар содир этилишида ҳозир бўлиш.
Тарафлар процессуал ҳуқуқлардан тенг фойдаланадилар ва тенг мажбуриятларга эга бўладилар.
Даъвогарнинг ҳуқуқлари:
- билдирилган талабларнинг асосини ёки предметини ўзгартириш;
- қўшимча талаблар тақдим этиш;
- даъво талабларининг миқдорини ошириш ёхуд камайтириш;
- улардан тўлиқ ёки қисман воз кечиш.
Жавобгар ҳуқуқлари:
- даъвогарнинг талабини тўлиқ ёки қисман тан олиш;
- қарши даъво тақдим этиш.
Даъво ишини юритишда тарафлар суд процессининг ҳар қандай босқичида келишув битими тузиш орқали ишни якунлашга ҳақлидирлар.
Иш юритиш тугатилган тақдирда, айни бир тарафлар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан судга иккинчи марта мурожаат қилишга йўл қўйилмайди.

Регистрация брака:Иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Узбекистан, пользуются на ее территории правами и несут обязанности в семейных отношениях наравне с гражданами Узбекистана.
Регистрация брака производится органами записи актов гражданского состояния по месту жительства одного из лиц, вступающих в брак на основании заявления вступающих в брак о желании вступить в брак за 1 месяц до его регистрации.
Регистрация заключения брака между гражданином Узбекистана и иностранным гражданином или лицом без гражданства производится при условии, если виза иностранного гражданина или лица без гражданства на пребывание в Республике Узбекистан в день регистрации брака является действительной.
Документы, предъявляемые для регистрации брака:
- копия документа, подтверждающая личность;
- легализованный или с проставлением апостиля документ (вместе с переводом на государственный язык) о том, что иностранный гражданин или лицо без гражданства не состоит в браке.
После регистрации заключения брака выдается свидетельство о заключении брака.
Одновременно в документах, удостоверяющих личность, проставляется отметка о регистрации заключения брака.
В случае изменения фамилии одного из супругов в документе, удостоверяющем личность, делается отметка о необходимости его обмена.
Признание брака действительным и недействительным:Браки между гражданами Узбекистан и иностранными гражданами или лицами без гражданства, заключенные за пределами Узбекистана с соблюдением законодательства государства, на территории которого они заключены, признаются действительными в Узбекистане.
Браки между иностранными гражданами, заключенные за пределами территории Узбекистана с соблюдением законодательства государства, на территории которого они заключены, признаются действительными в Узбекистане.
Брак признается недействительным в случаях:
- недобровольного заключения брака;
- нарушения брачного возраста, установленного для мужчин в 18 лет, для женщин в 17 лет;
- наличия зарегистрированного брака одного из лиц;
- заключения брака между родственниками по прямой восходящей и нисходящей линии, между полнородными и неполнородными братьями и сестрами, а также между усыновителями и усыновленными (удочеренными);
- заключения брака между лицами, из которых хотя бы одно признано судом недееспособным вследствие психического расстройства (душевной болезни или слабоумия);
- заключения фиктивного брака, то есть, если супруги или один из них зарегистрировали брак без намерения создать семью;
- сокрытия одним из лиц, вступающих в брак от другого лица наличия венерической болезни или вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-инфекции), если последний обратился в суд с таким требованием.
Признание брака недействительным производится только в судебном порядке.
Расторжение брака:Иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Узбекистане, пользуются правами и несут обязанности в семейных отношениях наравне с гражданами Узбекистана.
Расторжения брака при взаимном согласии супругов:Заявление подается в ЗАГС и подтверждается отсутствие у них общих несовершеннолетних детей и имущественных споров.
Регистрация расторжения брака производится по истечении 3 месяцев со дня подачи заявления в орган записи актов гражданского состояния по месту жительства заявителей.
Расторжения брака при заявлении одного из супругов:В органы ЗАГС представляются:
- вступившее в законную силу решение суда о признании супруга недееспособным либо безвестно отсутствующим;
- выписка из вступившего в законную силу приговора суда об осуждении супруга к лишению свободы на срок не менее 3 лет,
- подтверждение осужденным супругом отсутствия споров о детях и имуществе.
При наличии между супругами спора о выплате содержания нуждающемуся нетрудоспособному супругу или о разделе имущества, являющегося их общей совместной собственностью, супруги или один из них вправе обратиться с иском о расторжении брака в суд.
Расторжение брака в судебном порядке:Расторжение брака в судебном порядке осуществляется при наличии спора о:
- детях;
- разделе имущества, являющегося общей совместной собственностью супругов;
- выплате средств на содержание нуждающемуся нетрудоспособному.
При отсутствии соглашения между супругами по вышеуказанным вопросам суд обязан:
- определить, с кем из родителей будут проживать несовершеннолетние дети после расторжения брака;
- определить, с кого из родителей и в каких размерах будут взыскиваться алименты на содержание несовершеннолетних детей;
- произвести по требованию супругов (одного из них) раздел имущества, находящегося в их совместной собственности;
- определить по требованию супруга, имеющего право на получение содержания от другого супруга, размер этого содержания.
В случае, если раздел имущества затрагивает интересы третьих лиц, суд должен выделить требование о разделе имущества в отдельное производство.
Брак прекращается со дня регистрации расторжения брака в ЗАГС.
Право на судебную защиту:Иностранные граждане и лица без гражданства имеют право обращаться в суды Узбекистана и пользуются гражданскими процессуальными правами наравне с гражданами Узбекистана.
В порядке, определяемом законодательством Узбекистана, могут быть установлены ответные ограничения в отношении граждан тех государств, в которых допускаются специальные ограничения гражданских процессуальных прав граждан Узбекистана
Обращение в суд осуществляется в форме:
- искового заявления — по спорам, возникающим из гражданских правоотношений;
- заявления — по приказному производству, по делам особого производства,
- жалобы (протеста) — при обращении в суды апелляционной, кассационной и надзорной инстанции.
Обращение и прилагаемые к нему документы могут быть направлены в суд в виде электронного документа.
Судопроизводство ведется на узбекском, каракалпакском языках или на языке большинства населения данной местности.
Лицам, не владеющим языком, на котором ведется судопроизводство, обеспечивается право полного ознакомления с материалами дела, право давать показания и объяснения, выступать в суде, делать заявления и заявлять ходатайства на родном языке или на другом языке, которым он владеет, а также пользоваться услугами переводчика.
При письменном заявлении о выдаче судебных документов, запрашиваемые документы вручаются лицу в переводе на его родной язык или на другой язык, которым он владеет.
Иностранные граждане могут вести свои дела в суде лично или через представителей.
Личное участие в деле иностранного гражданина не лишает его права иметь по делу представителя.
Лица, участвующие в деле, имеют право:
- знакомиться с материалами дела,
- делать из них выписки,
- снимать копии,
- заявлять отводы,
- представлять доказательства,
- участвовать в исследовании доказательств,
- задавать вопросы другим лицам, участвующим в деле, и лицам,
- содействующим осуществлению правосудия,
- делать заявления,
- заявлять ходатайства,
- давать устные и письменные объяснения суду,
- излагать свои доводы по всем возникающим в ходе судебного разбирательства вопросам,
- возражать против заявлений, ходатайств, доводов иных лиц,
- обжаловать судебные акты,
- требовать принудительного исполнения судебных актов,
- присутствовать и осуществлять свои права при совершении действий государственным исполнителем.
Стороны пользуются равными процессуальными правами и несут равные обязанности.
Истец вправе:
- изменить основание или предмет заявленных требований;
- предъявить дополнительные требования;
- увеличить либо уменьшить размер исковых требований;
- полностью или частично отказаться от них.
Ответчик вправе:
- полностью или частично признать требования истца;
- предъявить встречный иск.
Стороны в исковом производстве вправе окончить дело заключением мирового соглашения на любой стадии судебного процесса.
В случае прекращения производства по делу вторичное обращение в суд по спору между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям не допускается.