Шахсга доир маълумотлар — муайян жисмоний шахсга тааллуқли бўлган ёки уни идентификация қилиш имконини берадиган, электрон тарзда, қоғозда ва (ёки) бошқа моддий жисмда қайд этилган ахборот.
Шахсга доир маълумотлар субъекти — шахсга доир маълумотлар ўзига тааллуқли бўлган жисмоний шахс.
Шахсга доир маълумотлар соҳасини давлат томонидан тартибга солиш Вазирлар Маҳкамаси ва шахсга доир маълумотлар соҳасидаги ваколатли давлат органи томонидан амалга оширилади.
Мулкдорнинг, операторнинг ва учинчи шахснинг фаолияти мақсадларини амалга оширишга қаратилган шахсга доир маълумотлар билан ҳаракатлар шахсга доир маълумотлардан фойдаланишдир.
Шахсга доир маълумотларни муайян шахсга ошкор этишга қаратилган ҳаракатлар шахсга доир маълумотларни бериш ҳисобланади.
Шахсга доир маълумотларни давлат бошқаруви органларига бериш бепул асосда амалга оширилади.
Субъект ўзининг шахсга доир маълумотларини беришни рад қилган тақдирда, ўзининг рад қилиши сабабларини кўрсатмаслик ҳуқуқига эга.
Шахсга доир маълумотлар базалари Шахсга доир маълумотлар базаларининг давлат реестрида рўйхатдан ўтказилиши лозим.
Шахсга доир маълумотлар базасини рўйхатдан ўтказиш ариза бериш принципи орқали хабардор қилиш йўли билан амалга оширилади.
Ахборот тизимидан давлат реестрини юритиш учун фойдаланиш, шу жумладан ариза бериш учун тизимга кириш "Электрон ҳукумат" ягона ахборот тизими орқали амалга оширилади.
Шахсга доир маълумотлар базалари давлат реестрида рўйхатдан ўтказиш схемаси.
Давлат реестридаги маълумотлар юридик ва жисмоний шахслар танишиши учун очиқ ҳисобланади.
Шахсга доир маълумотлар тўғрисидаги қонунчиликни бузиш, белгиланган тартибда жавобгарликка сабаб бўлади.

Персональные данные - зафиксированная на электронном, бумажном и ином материальном носителе информация, относящаяся к определенному физическому лицу или дающая возможность его идентификации.
Субъект персональных данных - физическое лицо, к которому относятся персональные данные.
Уполномоченным государственным органом в области персональных данных является Государственный центр персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Использованием персональных данных являются действия с персональными данными, направленные на реализацию целей деятельности собственника, оператора и третьего лица.
Предоставлением персональных данных являются действия, направленные на раскрытие персональных данных конкретному лицу.
Предоставление персональных данных органам государственного управления осуществляется безвозмездно.
Субъект при отказе в предоставлении своих персональных данных имеет право не указывать причины своего отказа.
Базы персональных данных подлежат регистрации в Государственном реестре баз персональных данных.
Регистрация базы персональных данных осуществляется по заявочному принципу путем уведомления.
Пользование Информационной системой по ведению государственного реестра, в том числе вход в систему для подачи заявления осуществляется посредством единой информационной системы идентификации пользователей «Электронного правительства» id.gov.uz.
Регистрация в Государственном реестре баз персональных данных осуществляется по утвержденной схеме.
Сведения Государственного реестра считаются открытыми для ознакомления юридическими и физическими лицами.
Лица, виновные в нарушении законодательства о персональных данных, несут ответственность в установленном порядке.