Меҳнат ҳақининг миқдори иш берувчи ва ходимнинг ўзаро келишуви бўйича белгиланади.
Меҳнатга ҳақ тўлаш қонунчиликда белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдоридан оз бўлиши мумкин эмас ва унинг энг кўп миқдори бирон бир тарзда чекланмайди.
Меҳнат ҳақи шакли ва тизимлари, мукофотлар, қўшимча тўловлар, устамалар, рағбатлантириш тарзидаги тўловлар жамоа шартномаларида, шунингдек иш берувчи томонидан касаба уюшмаси қўмитаси ёки ходимларнинг бошқа вакиллик органи билан келишиб қабул қилинадиган бошқа локал ҳужжатларда белгиланади. Меҳнатга ҳақ, қоида тариқасида, пул шаклида тўланади. Меҳнат ҳақини натура шаклида тўлаш тақиқланади (истисно сифатида қишлоқ хўжалиги вакиллари ходимларга меҳнат ҳақини ўзлари етиштирган ва қайта ишланган маҳсулотлар билан (натура) тўлаши мумкин). Ходимларга иш ҳақи улар ишлаётган жойда тўланади. Иш ҳақини тақиқланган шаклларда тўлаганлик учун мансабдор шахсларга маъмурий жарима белгиланган.
Иш ҳақи ҳисоб-китобдаги хато натижасида ортиқча тўланган бўлсагина ходим томонидан қайтарилади. Иш берувчи томонидан ихтиёрий равишда тўланган ортиқча тўловлар қайтарилмайди.
Меҳнатга ҳақ тўлаш муддатлари ҳар ярим ойда бир мартадан кам бўлиши мумкин эмас. Қоида тариқасида ҳар ойнинг 15 санасида аванс тўлови, кейинги ойнинг 5 санасигача ойлик маош берилади.
Меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари ходимнинг розилиги билан ёки розилигисиз ўзгартирилиши мумкин. Меҳнатга ҳақ тўлашнинг шартларини ходим учун ноқулай томонга ўзгартиришга унинг розилиги билан амалга оширилади. Қуйидаги ҳолларда ходимнинг розилигисиз меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари ўзгартирилиши мумкин: Бўлажак ўзгартириш ҳақида ходим камида 2 ой олдин огоҳлантирилади.
Ходимнинг меҳнат ҳақидан ушлаб қолиш унинг ёзма розилиги билан ёки суднинг қарорига кўра амалга оширилиши мумкин. Ходимнинг розилигисиз меҳнат ҳақидан қуйидаги ҳолларда ушлаб қолиниши мумкин.
Табиий-иқлим ва турмуш шароитлари ноқулай бўлган жойларда меҳнат ҳақига район коэффициентлари ва устамалар белгиланади.

Размер оплаты труда устанавливается по соглашению между работодателем и работником.
Оплата труда не может быть ниже установленного законодательством минимального размера оплаты труда и не ограничивается каким-либо максимумом.
Формы и системы оплаты труда, премии, надбавки, доплаты, поощрительные выплаты устанавливаются в коллективных договорах, и иных локальных актах, принимаемых работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом. Оплата труда производится в денежной форме. Запрещается оплата труда в натуральной форме (за исключением сельскохозяйственной продукции собственного производства по договорным ценам по письменному зявлению работника).
Выплата заработной платы работникам прозводится в месте выполнения ими работы.
За выплату заработной платы в запрещенных формах для должностных лиц установлен административный штраф.
Заработная плата может быть удержана обратно только в случаях излишней выплаты вследствие счетных ошибок. Заработная плата, излишне выплаченная работодателем в добровольном порядке, не возвращается.
Труд оплачивается не реже одного раза в каждые полмесяца. Как правило, 15 числа каждого месяца выдается аванс, до 5 числа следующего месяца - месячная заработная плата.
При совпадении дня оплаты с выходным или праздничным днем оплата производится накануне этого дня.
Условия оплаты труда могут изменяться как с согласия, так и без согласия работника.
Изменение условий оплаты труда в сторону, неблагоприятную для работника, допускается лишь с согласия работника.
В порядке исключения такое изменение возможно без согласия работника:
- при изменении в технологии, организации производства и труда, когда прежние условия оплаты труда не могут быть сохранены;
- в других случаях, предусмотренных законом.
О предстоящем изменении работник должен быть предупрежден не позднее, чем за 2 месяца.
Удержание из оплаты труда возможно с письменного согласия работника или по решению суда. Независимо от согласия работника производятся удержания для:
В местностях с неблагоприятными природно-климатическими и бытовыми условиями дополнительно устанавливаются районные коэффициенты и надбавки к оплате труда.