Геодезия ва картография фаолияти — Ер шаклининг, ташқи гравитация майдонининг параметрларини, ер сатҳининг координата нуқталарини ва уларнинг вақт бўйича ўзгаришларини аниқлашга, давлат геодезия, гравиметрия ва нивелир тармоқларини, доимий фаолият кўрсатадиган сунъий йўлдош орқали кузатиш станциялари тармоғини яратиш, ривожлантириш ва ишлаш ҳолатида сақлаб туришга, давлат кадастрлари, геофазовий маълумотлар банклари (базалари) ва геоахборот тизимлари учун топографик, тематик хариталар, режаларни ва картографик асосни яратишга ҳамда янгилашга қаратилган илмий, ишлаб чиқариш ва бошқарув фаолияти.
- Ўзбекистон Республикаси ҳудуди, ер шари ҳудуди, космик фазо, шу жумладан табиий ҳамда сунъий осмон жисмлари геодезия ва картография фаолиятининг объектларидир.
- Геодезия ва картография фаолиятининг субъектлари.
Геодезия ва картография фаолияти соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари.
- Давлат геодезия назорати геодезия ва картография фаолияти тўғрисидаги қонун ҳужжатлари бузилишининг олдини олиш, уларни аниқлаш ва бартараф этиш мақсадида амалга оширилади.
- Умумдавлат аҳамиятига молик геодезия ва картографияга оид ишларни молиялаштириш Давлат бюджети маблағлари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.

Геодезическая и картографическая деятельность - научная, производственная и управленческая деятельность, направленная на определение параметров фигуры, внешнего гравитационного поля Земли, координат точек земной поверхности и их изменений во времени, создание, развитие и сохранение в рабочем состоянии государственной геодезической, гравиметрической и нивелирной сетей, сети постоянно действующих станций спутникового наблюдения, создание и обновление топографических, тематических карт, планов и картографической основы для государственных кадастров, банков (баз) геопространственных данных и геоинформационных систем.
- Объектами геодезической и картографической деятельности являются территория Республики Узбекистан, территория земного шара, космическое пространство, включая естественные и искусственные небесные тела.
- Субъекты геодезической и картографической деятельности.
Основные направления государственной политики в области геодезической и картографической деятельности.
- Государственный геодезический надзор осуществляется в целях предупреждения, обнаружения и пресечения нарушений законодательства о геодезической и картографической деятельности.
- Финансирование геодезических и картографических работ общегосударственного значения осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и иных источников, не запрещенных законодательством.