Тарафлар ва ишда иштирок этувчи бошқа шахслар, ишда иштирок этишга жалб қилинмаган, аммо ҳуқуқ ва мажбуриятлари ҳақидаги масала суд томонидан ҳал этилган шахслар, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил биринчи инстанция судининг апелляция тартибида кўрилган ҳал қилув қарори, ажрими, қарори ҳамда апелляция инстанцияси судининг ажрими устидан кассация шикояти бериши, бундан тадбиркорлик фаолияти билан боғлиқ бўлмаган низолар мустасно, прокурор эса ФПКда белгиланган ҳолларда кассация протести келтириши мумкин.
Биринчи инстанция судининг ҳал қилув қарори, ажрими, қарори ва апелляция инстанцияси судининг ажрими устидан берилган кассация шикояти (протести) Ўзбекистон Республикаси Олий судининг Фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати томонидан кўрилади.
- Кассация шикоятини (протестини) бериш тартиби
Кассация шикояти (протести) апелляция инстанцияси судининг ажрими қабул қилинган кундан эътиборан 1 йил ичида берилиши мумкин.
Ўтказиб юборилган кассация шикояти (протести) бериш муддати шикоят (протест) бераётган шахснинг илтимосномасига кўра кассация инстанция судининг судьяси томонидан, башарти илтимоснома кассация шикояти (протести) бериш муддати ўтган кундан эътиборан 3 ойдан кечиктирмай берилган бўлса ва ўтказиб юборилган муддат суд томонидан узрли деб топилса, тикланиши мумкин.
Ўтказиб юборилган кассация шикояти (протести) бериш муддатини тиклаш ёки тиклашни рад этиш тўғрисида ажрим чиқарилади.
- Кассация шикоятининг (протестининг) мазмуни
- Кассация шикоятига (протестига) илова қилинадиган ҳужжатлар
- Кассация шикоятини (протестини) қабул қилишни рад этиш
Кассация шикояти (протести) уни суд муҳокамасида кўриб чиқиш учун тайинлаш тўғрисидаги ажрим чиқарилган кундан эътиборан 1 ойдан кўп бўлмаган муддатда кўриб чиқилади.
Алоҳида ҳолларда кассация шикоятини (протестини) кўриб чиқиш муддатини ишни кўриб чиқаётган судлов ҳайъати томонидан кўпи билан яна 1 ойга узайтирилиши мумкин.
Суд ишни кассация тартибида кўраётганида биринчи инстанция ва апелляция инстанцияси суди томонидан моддий ҳуқуқ нормалари тўғри қўлланилганлигини ва процессуал қонун талабларига риоя этилганлигини ишдаги материаллар бўйича текширади.
Кассация инстанцияси суди янги далилларни ўрганиб чиқиш ва янги фактларни аниқлаш ҳуқуқига эга эмас.
- Ишни кассация инстанцияси судида кўриш тартиби
Янги очилган ҳолатлар бўйича ҳал қилув қарорини, ажримни ёки қарорни қайта кўриш тўғрисидаги ариза судга келиб тушган кундан эътиборан бир ойдан ошмаган муддатда суд мажлисида, аризачини ва ишда иштирок этувчи шахсларни хабардор қилган ҳолда кўрилади. Бироқ бу шахсларнинг келмаганлиги аризани кўришга тўсқинлик қилмайди.

На решение, определение, постановление суда первой инстанции, рассмотренное в апелляционном порядке, и определение суда апелляционной инстанции может быть подана кассационная жалоба сторонами и другими лицами, участвующими в деле, лицами, не привлеченными к участию в деле, о правах и обязанностях которых суд разрешил вопрос, а также Уполномоченным при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, за исключением споров, не связанных с предпринимательской деятельностью, а прокурором в случаях, предусмотренных ГПК РУз, может быть принесен кассационный протест.
Кассационная жалоба на решение, определение, постановление суда первой инстанции и определение суда апелляционной инстанции рассматривается Судебной коллегией по гражданским делам Верховного суда Республики Узбекистан.
Порядок подачи кассационной жалобы (протеста).
Кассационная жалоба может быть подана в течение 1 года со дня принятия определения суда апелляционной инстанции.
По ходатайству лица, подающего жалобу (протест), пропущенный срок подачи кассационной жалобы (протеста) может быть восстановлен судьей суда кассационной инстанции, если ходатайство заявлено не позднее 3-х месяцев со дня истечения срока подачи кассационной жалобы (протеста), и причины пропуска срока признаны уважительными.
О восстановлении пропущенного срока подачи кассационной жалобы (протеста) или об отказе в его восстановлении выносится определение.
- Содержание кассационной жалобы.
- Документы, прилагаемые к кассационной жалобе.
- Причины отказа в принятии кассационной жалобы.
Кассационная жалоба рассматривается в срок, не превышающий 1 месяц со дня вынесения определения о назначении для рассмотрения в судебном разбирательстве.
В исключительных случаях срок рассмотрения кассационной жалобы может быть продлен судебной коллегией, рассматривающей дело, но не более чем на 1 месяц.
При рассмотрении дела в кассационном порядке суд проверяет правильность применения норм материального права и соблюдение требований процессуального закона судом первой и апелляционной инстанций по материалам дела.
Суд кассационной инстанции не вправе исследовать новые доказательства и устанавливать новые факты.
Порядок рассмотрения дела в суде кассационной инстанции.
Заявление о пересмотре вступившего в законную силу решения, определения или постановления по вновь открывшимся обстоятельствам рассматривается в судебном заседании в срок, не превышающий одного месяца со дня его поступления в суд, с извещением заявителя и лиц, участвовавших в деле. Однако, их неявка не является препятствием к рассмотрению заявления.