Рухсатнома — иш берувчига Ўзбекистон Республикасига хориждан ишчи кучини жалб қилиш ҳуқуқини берадиган ҳужжат.
- Иш берувчилар томонидан Ўзбекистон Республикасига хориждан ишчи кучини рухсатнома олмай жалб қилиш тақиқланади.
- Рухсатнома иш берувчига унда кўрсатилган сон ва мутахассисликлар (лавозимлар) учун 1 йил муддатга берилади.
Иш берувчи Давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат қилиши ёки электрон шаклда Ўзбекистон Республикасининг Ягона интерактив давлат хизматлари порталида ёхуд онлайн-майдончада рухсатнома олиши мумкин.

Разрешение - документ, дающий право работодателю привлекать иностранную рабочую силу в Республику Узбекистан.
- Привлечение работодателями иностранной рабочей силы в Узбекистан без получения разрешения запрещается.
- Разрешение выдается сроком на 1 год строго на указанные в нем количество и специальности иностранных граждан.
- Получить разрешение работодатель может в явочном порядке через Центр государственных услуг, либо в электронном виде работодатель регистрируется в Едином портале интерактивных государственных услуг или онлайн-площадку.