a) O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi konsullik muassasalari tomonidan, bunday konsullik muassasalari mavjud bo‘lmagan taqdirda esa — O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining (TIV) ikki tomonlama bitimi mavjud bo‘lgan boshqa davlatlarning konsullik muassasalari tomonidan beriladi. Bosh konsulliklar, konsulliklar, vitse-konsulliklar, konsullik agentliklari va elchixonalarning konsullik bo‘limlari O‘zbekiston Respublikasining chet ellardagi konsullik muassasalari hisoblanadi; b) xalqaro aeroport maqomiga ega bo‘lgan O‘zbekiston aeroportlaridagi TIV bo‘linmalari tomonidan beriladi. Aeroportlarda TIV konsullik muassasalari va bo‘linmalari tomonidan O‘zbekiston Respublikasiga kirish vizalari xorijiy fuqarolarning barcha toifalariga beriladi. v) O‘zbekistonning elektron vizalar rasmiy portali orqali elektron vizalarini rasmiylashtirish. O‘zbekistonga kirish vizalari 1 yildan ortiq bo‘lmagan muddatga beriladi. Ayrim fuqarolarga 3 yilgacha muddatga berilishi mumkin.
► Bir martalik vizalar uchun: Izoh: har bir marta takroran olingan viza uchun tarif 10 AQSh dollariga oshadi. ► Ko‘p martalik vizalar uchun: ► Tranzit vizalar uchun: ► Guruh vizalari uchun (guruhda 16 yoshga to‘lmagan bolalarni istisno qilganda 5 kishi bo‘lishi kerak): ► Vizalar berish chog‘ida amalda qilingan sarf-xarajatlar uchun ham to‘lov undiriladi. Mazkur to‘lov miqdori vizani rasmiylashtirish joyiga bog‘liq.
Kirish vizalari - 1 yildan ortiq bo‘lmagan muddatga beriladi.
Vizani uzaytirish - amal qilish muddati o‘zgartirilgan yangi viza berish yo‘li bilan amalga oshiriladigan Respublika hududida qonuniy ravishda bo‘lishiga ruxsat berilganligi uzaytirishni bildiradi. Xorijiy fuqarolarning toifasiga qarab, O‘zbekiston vizalarini amal qilish muddatini uzaytirish Tashqi ishlar va Ichki ishlar vazirligi (hududiy organlari) tomonidan amalga oshiriladi. Ko‘p martalik vizalar “a” bandda ko‘rsatilgan xorijiy fuqarolarga ularning akkreditatsiya muddatiga beriladi, “b”,”v” va “g” bandlarda ko‘rsatilgan boshqa fuqarolarga esa 1 yilgacha muddatda beriladi. Ichki ishlar vazirligi (IIV), hududiy ichki ishlar organlari tomonidan yuqorida ko‘rsatilmagan xorijiy fuqarolarning uchun O‘zbekistondan kirish vizalarini (chiqish, chiqish-kirish) berish va amal qilish muddatini uzaytirishni amalga oshiradi. IIV tomonidan 1 yil muddatga beriladigan ko‘p martalik vizalar xorijiy fuqarolarning quyidagi toifalariga va ularning oila a’zolariga beriladi: a) Investitsiya davlat qo‘mitasida akkreditatsiyadan o‘tgan firma va kompaniyalarning doimiy vakolatxonalari xodimlariga (vakolatxona xodimining akkreditatsiyadan o‘tganligini tasdiqlovchi hujjatlar asosida); Viza xorijiy firma yoki kompaniyaning doimiy vakolatxonasining rasmiy iltimosnomasi asosida beriladi. b) O‘zbekistonda qonunchilikda o‘rnatilgan tartibda ro‘yxatdan o‘tgan xorijiy banklar yoki boshqa moliya tashkilotlari xodimlariga (xorijiy bank yoki boshqa moliya tashkilotlari shtatiga xorijiy fuqaroni kiritilganligini tasdiqlovchi hujjatlar asosida). Viza xorijiy bank yoki boshqa moliya tashkilotining rasmiy iltimosnomasi asosida beriladi. v) qo‘shma korxona va 100 foiz xorijiy investitsiyali korxona xodimlariga, O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan yoki akkreditatsiyalangan xorijiy firma xodimlariga, ular tomonidan Tashqi migratsiya faoliyati bo‘yicha agentlikning mehnat faoliyatiga ruxsati olinganidan so‘ng agar boshqa ikki tomonlama va ko‘p tomonlama hukumatlararo kelishuvlar ko‘zda tutilmagan bo‘lsa; Viza korxonaning rasmiy iltimosnomasi asosida beriladi. g) investitsiya loyihalarini amalga oshirishda ishtirok etuvchi xorijiy kompaniyalarning mansabdor shaxslari va mutaxassislariga. Viza O‘zbekistonning vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalari rahbarlarining rasmiy iltimosnomasi asosida beriladi.
Izoh: O‘zbekistonga kirish vizasini rasmiylashtirish va uni uzaytirish uchun Tashqi ishlar vazirligining Diplomatik vakolatxonalarga xizmat ko‘rsatish boshqarmasi xizmatidan foydalanish mumkin.
- 2019-yil 1 fevraldan boshlab fuqarolari uchun 30 kun muddatga vizasiz rejim joriy qilinadigan mamlakatlar ro‘yxati
- 2019-yil 1 fevraldan boshlab fuqarolari elektron kirish vizasini olish imkoniyatiga ega bo‘lgan mamlakatlar ro‘yxati

а) консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом, а в случае их отсутствия - консульскими учреждениями других государств, с которыми имеются двусторонние соглашения Министерства иностранных дел Республики Узбекистан (МИД). Консульскими учреждениями Республики Узбекистан за руюежом являются: генеральные консульства, вице-консульства, консульские агентства и консульские отделы посольств; б) подразделениями МИД в аэропортах Узбекистана, имеющих статус международных. Консульскими учреждениями и подразделениями МИД в аэропортах визы на въезд в Узбекистан выдаются всем категориям иностранных граждан. в) посредством оформления электронной визы через официальный портал электронной визы (e-visa) Узбекистана по адресу evisa.mfa. Визы выдаются на срок не более одного года. Некоторым категориям граждан визы могут быть выданы сроком до трех лет.
За однократные визы: Примечание: за каждую дополнительную кратность визы ставка тарифа увеличивается на 10 долларов США. За многократные визы: За транзитные визы: За групповые визы (в группе должно быть не менее 5 человек, исключая детей до 16 лет): При выдаче виз взимаются также сборы на возмещение фактических расходов, связанных с оформлением виз. Размеры таких сборов зависят от места оформления виз (независимо от гражданства заявителя). Срок выдачи въездных виз в Узбекистан - не более 1 года. Примечание: Для граждан государств, с которыми имеются соответствующие двусторонние соглашения и договоренности, может быть предусмотрен иной порядок оформления въездных виз в Узбекистан.
► Продление визы означает продление разрешения на легальное пребывание на территории республики, которое осуществляется путем выдачи новой визы с обновленным сроком действия.
В зависимости от категории иностранных граждан продление срока действия виз в Узбекистан осуществляется:
Многократные визы иностранным гражданам, указанным в подпункте «а» выдаются на срок их аккредитации, а иным гражданам, указанным в подпунктах «б», «в» и «г» — на срок до 1 года.
категориям иностранных граждан, не указанным выше, выдачу и продление виз на выезд из Узбекистан (выездные, выездные-въездные). Многократные визы сроком на 1 год выдаются МВД Узбекистана следующим категориям иностранных граждан и членам их семей: а) сотрудникам постоянных представительств фирм и компаний, аккредитованных в Государственном комитете Узбекистана по инвестициям, при наличии документов, подтверждающих аккредитацию сотрудника представительства. Виза выдается на основании ходатайства постоянного представительства иностранной фирмы или компании (виза талабномаси.doc); б) сотрудникам иностранных банков или иных финансовых организаций, зарегистрированных в Узбекистане в установленном законодательством порядке, при наличии документов, подтверждающих включение иностранного гражданина в штат иностранного банка или иной финансовой организации. Виза выдается на основании ходатайства иностранного банка или иной финансовой организации; в) сотрудникам совместных предприятий и предприятий со 100% иностранными инвестициями, сотрудникам иностранных фирм, зарегистрированных или аккредитованных в Узбекистане, после получения ими разрешения на трудовую деятельность Агентства по внешней трудовой миграции, если иное не предусмотрено двусторонними и многосторонними межправительственными соглашениями. Виза выдается на основании ходатайства предприятия; г) должностным лицам и специалистам иностранных компаний, участвующим в реализации инвестиционных проектов.
► Визы выдаются на основании ходатайств руководителей министерств, ведомств и хозяйственных объединений Узбекистана.
Примечание: для оформления и продления визы в Узбекистан можно воспользоваться услугами Службы дипломатического сервиса МИД Узбекистана.
- Перечень стран, для граждан которых с 1 февраля 2019 года устанавливается безвизовый режим сроком на 30 дней.
- Перечень стран, граждане которых с 1 февраля 2019 года имеют возможность получения электронной въездной визы.