Ishda ishtirok etuvchi shaxslar, shuningdek ishda ishtirok etishga jalb qilinmagan, ammo huquqlari va majburiyatlari to‘g‘risida sud hal qiluv qarori qabul qilgan shaxslar birinchi instantsiya sudining apellyatsiya tartibida ko‘rilgan hal qiluv qarori va apellyatsiya instantsiyasi sudining qarori ustidan kassatsiya shikoyati, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyat va Toshkent shahar prokurori yoki ularning o‘rinbosarlari esa kassatsiya protesti berishga haqli.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil birinchi instantsiya sudining apellyatsiya tartibida ko‘rilgan hal qiluv qarori ustidan kassatsiya shikoyati berishga haqlidir, bundan tadbirkorlik faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan nizolar mustasno.
Birinchi instantsiya sudining apellyatsiya tartibida ko‘rilgan hal qiluv qarori ustidan to‘liq yoki qisman shikoyat qilinishi (protest keltirilishi) mumkin.
Birinchi instantsiya sudining apellyatsiya tartibida ko‘rilgan hal qiluv qarori va apellyatsiya instantsiyasi sudining qarori ustidan berilgan kassatsiya shikoyati (protesti) O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining Ma’muriy ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati tomonidan ko‘riladi.
Kassatsiya shikoyati (protesti) bevosita O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining Ma’muriy ishlar bo‘yicha sudlov hay’atiga beriladi.
Kassatsiya shikoyati (protesti) apellyatsiya instantsiyasi sudining qarori qabul qilingan kundan e’tiboran 1 yil ichida berilishi mumkin.
O‘tkazib yuborilgan kassatsiya shikoyati (protesti) berish muddati shikoyat (protest) berayotgan shaxsning iltimosnomasiga ko‘ra kassatsiya instantsiya sudining sudьyasi tomonidan, basharti iltimosnoma kassatsiya shikoyati (protesti) berish muddati o‘tgan kundan e’tiboran 3 oydan kechiktirmay berilgan bo‘lsa va o‘tkazib yuborilgan muddat sud tomonidan uzrli deb topilsa, tiklanishi mumkin.
Kassatsiya shikoyati (protesti) berishning o‘tkazib yuborilgan muddatini tiklash yoki uni tiklashni rad etish haqida ajrim chiqariladi.
- Kassatsiya shikoyatiga (protestiga) ilova qilinadigan hujjatlar
- O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi sudьyasi kassatsiya shikoyatini (protestini) ish yuritishga qabul qilishni quyidagi hollarda rad etadi.
- Kassatsiya instantsiyasi sudi kassatsiya shikoyati (protesti) bo‘yicha ish yuritishni quyidagi hollarda tugatadi.
Birinchi instantsiya sudida qabul qilingan hal qiluv qarori, apellyatsiya instantsiyasi sudining qarori ustidan berilgan kassatsiya shikoyati (protesti) kassatsiya instantsiyasi sudi tomonidan ishni sud muhokamasiga tayinlash to‘g‘risidagi ajrim chiqarilgan kundan e’tiboran 1 oydan ortiq bo‘lmagan muddatda ko‘rib chiqiladi.
Alohida hollarda, kassatsiya shikoyatini (protestini) ko‘rib chiqish muddati ishni ko‘rib chiqayotgan sudlov hay’ati tomonidan ko‘pi bilan 1 oyga uzaytirilishi mumkin.

Лица, участвующие в деле, а также лица, не привлеченные к участию в деле, о правах и обязанностях которых суд принял решение, вправе подать кассационную жалобу, а Генеральный прокурор Республики Узбекистан, прокурор Республики Каракалпакстан, области, города Ташкента или их заместители - кассационный протест на решение суда первой инстанции, рассмотренное в апелляционном порядке, и постановление суда апелляционной инстанции.
Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства вправе подать кассационную жалобу на решение суда первой инстанции, рассмотренное в апелляционном порядке, за исключением споров, не связанных с предпринимательской деятельностью.
Решение суда первой инстанции, рассмотренное в апелляционном порядке, может быть обжаловано (опротестовано) полностью или в части.
Кассационная жалоба (протест) на решение суда первой инстанции, рассмотренное в апелляционном порядке, и постановление суда апелляционной инстанции рассматривается Судебной коллегией по административным делам Верховного суда Республики Узбекистан.
Кассационная жалоба (протест) подается непосредственно в Судебную коллегию по административным делам Верховного суда Республики Узбекистан.
Кассационная жалоба (протест) может быть подана в течение 1 года со дня принятия постановления суда апелляционной инстанции.
По ходатайству лица, подающего жалобу (протест), пропущенный срок подачи кассационной жалобы (протеста) может быть восстановлен судьей суда кассационной инстанции, если ходатайство заявлено не позднее 3-хмесяцев со дня истечения срока подачи кассационной жалобы (протеста), и причины пропуска срока признаны уважительными.
О восстановлении пропущенного срока подачи кассационной жалобы (протеста) или об отказе в его восстановлении выносится определение.
Документы, прилагаемые к кассационной жалобе (протесту).
Судья Верховного суда Республики Узбекистан отказывает в принятии к производству кассационной жалобы (протеста), в случае.
Прекращение производства по кассационной жалобе (протесту).
- Кассационная жалоба (протест) на решение, принятого в суде первой инстанции, постановление суда апелляционной инстанции рассматривается судом кассационной инстанции в срок, не превышающий 1 месяца со дня вынесении определения о назначении дела к судебному разбирательству.
В исключительных случаях срок рассмотрения кассационной жалобы (протеста) может быть продлен судебной коллегией, рассматривающей дело, но не более чем на 1 месяц.