O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 05.03.2021-yildagi PQ-5020-son qaroriga asosan Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash davlat maqsadli jamg‘armasi tashkil etildi.
Jamg‘armaning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilangan:
- og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlarga, shu jumladan nogironligi bo‘lgan shaxslar, nogironligi bo‘lgan farzandlarini tarbiyalayotgan, kam ta’minlangan, farzandlarini to‘liqsiz oilada tarbiyalayotgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj xotin-qizlarga uy-joylarning boshlang‘ich badalini to‘lab berish;
- xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, sog‘lig‘ini saqlash, ayollar sportini rivojlantirish, mehnat va o‘qish sharoitlarini yaxshilash bilan bog‘liq tadbirlarni moliyalashtirishga ko‘maklashish;
- xotin-qizlarning tadbirkorlik tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash uchun tijorat banklariga resurs mablag‘larini belgilangan tartibda joylashtirish;
- xotin-qizlarga mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasblar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni egallashlari uchun zarur sharoitlar yaratish bilan bog‘liq tadbirlarni moliyalashtirishga ko‘maklashish.

В соотвествие с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 марта 2021 года № ПП-5020 создан Государственный целевой фонд по поддержке женщин.
Основными задачами Государственного целевого фонда по поддержке женщин:
- оплату первоначального взноса на жилье для женщин, оказавшихся в сложной социальной ситуации, в том числе женщин с инвалидностью, воспитывающих детей с инвалидностью, малообеспеченных, а также воспитывающих детей в неполной семье и нуждающихся в улучшении жилищных условий;
- оказание содействия в финансировании мероприятий, связанных с всесторонней поддержкой, охраной здоровья женщин, развитием женского спорта, улучшением их условий труда и обучения;
- размещение в установленном порядке ресурсных средств в коммерческие банки для всесторонней поддержки предпринимательских инициатив женщин;
- оказание содействия в финансировании мероприятий, связанных с созданием условий, необходимых для овладения женщинами знаниями и навыками по профессиям, востребованным на рынке труда.
Определить, что Республиканский совет (Т.К. Нарбаева, К.М. Рафиков) утверждает параметры расходов и устанавливает постоянный мониторинг правильного и эффективного использования средств Фонда.