2022/2023 o‘quv yilidan:
OTM, texnikum va kollejlarda, sirtqi va kechki ta’limda o‘qiyotgan xotin-qizlar kontraktlarini to‘lash uchun 7 yilga foizsiz kredit berish uchun banklarga byudjetdan har yili 1,8 trillion so‘m yo‘naltiriladi;
davlat OTMlarida magistraturada o‘qiyotgan barcha xotin-qizlarning kontrakt to‘lovlari qoplab beriladi va bunga har yili kamida 200 milliard so‘m ajratiladi;
xorijiy OTMlarga bakalavriat uchun – 50 nafar, magistratura uchun – 10 nafar xotin-qizlarga har yili “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali qo‘shimcha grantlar ajratiladi;
har yili 2 100 nafar ijtimoiy ehtiyojmand oila vakillari, etim yoki ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan talaba xotin-qizlarning ta’lim kontraktlari mahalliy byudjetdan to‘lab beriladi;
mutaxassisligi bo‘yicha kamida 5 yil mehnat stajiga ega, lekin oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan 500 nafar xotin-qizlar har yili Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tavsiyanomalariga asosan davlat OTMlariga umumiy kvotadan tashqari alohida test sinovlari natijalariga muvofiq kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinadi;
davlat ilmiy tashkilotlari yoki OTM doktoranturasiga xotin-qizlar uchun har yili kamida 300 tadan maqsadli kvota ajratib boriladi.

С 2022/2023 учебного года:
ежегодно из бюджета банкам будет направляться 1,8 триллиона сумов для предоставления беспроцентного кредита на 7 лет для оплаты контрактов девушек, обучающихся в вузах, техникумах и колледжах, на заочном и вечернем отделениях;
всем девушкам, обучающимся в магистратуре в государственных вузах, будут возмещены контрактные платежи, и на это ежегодно будет выделяться не менее 200 миллиардов сумов;
иностранным вузам ежегодно выделяются дополнительные гранты через Фонд «Эл-юрт умиди» для бакалавриата - для 50 девушек, для магистратуры – для 10 девушек;
ежегодно из местного бюджета оплачиваются образовательные контракты для 2 100 девушек из социально-уязвимых семей, сирот или студенток, оставшихся без попечения родителей;
500 женщин, имеющих стаж работы по специальности не менее 5 лет, но не имеющих высшего образования, ежегодно по рекомендации Государственного комитета по делам семьи и женщин принимаются в государственные вузы на контрактной основе по результатам отдельных тестовых испытаний сверх общей квоты;
для женщин-докторантов государственных научных организаций или вузов ежегодно выделяется не менее 300 целевых квот.