Bolalar nafaqasi yoki moddiy yordamni to‘lash
- Bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam AT «Xalq banki»ning tuman (shahar) bo‘limlari (filiallari) orqali naqd pul shaklida yoki pul mablag‘larini naqd pulsiz o‘tkazish yo‘li bilan fuqarolarning bank hisobvaraqlari (plastik kartalari) orqali to‘lanadi.
- Elektron to‘lov ro‘yxat (vedomost)lari har oyning 4-sanasiga qadar «Yagona reestr» AT orqali AT «Xalq banki»ning tuman (shahar) bo‘limiga taqdim etiladi, muddatning oxirgi kuni bayram va dam olish kunlariga to‘g‘ri keladigan bo‘lsa, elektron to‘lov ro‘yxat (vedomost)lari keyingi 2 ish kuni mobaynida AT «Xalq banki»ning tuman (shahar) bo‘limiga taqdim etilishi mumkin.
- To‘lovning o‘tgan oyida olinmagan bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam summasi to‘lovning joriy oyi to‘lov ro‘yxatlariga kiritiladi hamda tayinlangan, biroq o‘z vaqtida olinmay qolgan to‘lovlar o‘tgan davrlarda hisoblangan miqdorlarda butun davr uchun, biroq bolalar nafaqasi yoki moddiy yordamni olish muddati tugaganidan keyin uch oydan ortiq bo‘lmagan muddatda bir yo‘la to‘lanadi.
«Yagona reestr» AT orqali bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam miqdorini va muddatini belgilash jarayonida texnik sabablarga ko‘ra ortiqcha to‘lovlar vujudga kelganda, ushbu ortiqcha to‘lovlar, birinchi navbatda, tegishli bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam oluvchilarga joriy va kelgusi oylar uchun hisoblanadigan bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam mablag‘lari hisobidan qaytariladi.
Qonunchilik hujjatlari bilan belgilangan tayinlash muddati tugaganligi yoki tugayotganligi sababli ortiqcha to‘lovni qoplash uchun hisoblanadigan bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam summasi etarli bo‘lmagan hollarda:
- ortiqcha to‘lovlarning qoplanmagan summasi bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam oluvchi tomonidan o‘z xohishiga ko‘ra qoplanishi mumkin;
- bolalar nafaqasi va moddiy yordam oluvchiga uning arizasiga muvofiq belgilangan tartibda unga takroran tayinlanadigan bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Mazkur bandda nazarda tutilgan chora-tadbirlar natijasida ortiqcha to‘lov aniqlangan oydan boshlab 12 oy o‘tgandan so‘ng ortiqcha to‘lovlarning qoplanmagan qismi sud tartibida undiriladi.
- Boshqa hollarda bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam miqdorlaridan chegirmalar qilinishi mumkin emas.
- Bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam to‘lash qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda ishonchnoma asosida ham amalga oshirilishi mumkin. Bunda bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam pulining uchinchi shaxsga ishonchnoma orqali to‘lanishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
- Ariza bergan shaxs vafot etgan taqdirda, bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam oilaning muomalaga layoqatli a’zosiga yoki qonuniy vakiliga to‘lanadi. Bunda oilaning muomalaga layoqatli a’zosi yoki qonuniy vakili tegishli arizani va shaxsini tasdiqlovchi hujjatni, mavjud bo‘lganda — vasiylik yoki homiylikni tayinlash to‘g‘risidagi qaror nusxasini AT «Xalq banki»ning tegishli filialiga taqdim etishi orqali tayinlangan bolalar nafaqasi yoki moddiy yordamni olishi mumkin.
Bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam to‘lovi oyining 4-sanasidan 27-sanasiga qadar amalga oshiriladi.

Выплата пособий и материальной помощи.
- Пособие на ребенка или материальная помощь выплачиваются наличными деньгами через районные (городские) филиалы "Халк банк" или банковским переводом на пластиковые карты граждан путем безналичного перечисления денежных средств.
- Электронные платежные поручения (ведомость) подаются в районный (городской) филиал "Халк банк" через ИС «Единый реестр» до 4 числа каждого месяца, если последний день периода приходится на праздничные и выходные дни, ведомости можно подать в течение ближайших 2-х рабочих дней.
- Сумма пособия на ребенка или материальной помощи, не полученная в предыдущем месяце, включается в списки выплат за текущий месяц и выплачивается в сумме, рассчитанной в предыдущие периоды за весь период, но не более чем через 3 месяца после окончания срока.
В случае переплаты по техническим причинам в процессе определения суммы и продолжительности выплат детских пособий или материальной помощи через ИС «Единого реестра», начисляемую соответствующим получателям на текущие и будущие месяцы будут возвращены.
По истечению срока или по причине приостановления выплат пособий в порядке установленном законодательством, в случае нехватки для погашения рассчитанной излишней суммы пособий и материальной помощи:
- неуплаченная сумма переплаты может быть возмещена получателем пособий или финансовой помощи по своему усмотрению;
- за счет повторного назначения пособий на ребенка или материальной помощи в установленном порядке по заявлению получателя пособия на ребенка и материальной помощи.
В результате мер, предусмотренных настоящим пунктом, неоплаченная часть переплаты взыскивается в судебном порядке по истечении 12 месяцев с месяца, в котором была определена переплата.
- В других случаях вычеты не могут производиться из суммы пособий или финансовой помощи.
- Выплата пособий или материальной помощи также может производиться на основании доверенности в установленном законом порядке. В этом случае выплата пособий или финансовой помощи третьему лицу по доверенности не допускается.
- В случае смерти заявителя пособия или финансовая помощь выплачиваются дееспособному члену семьи или законному представителю. В этом случае дееспособный член семьи или законный представитель может получить назначенное пособие на ребенка или финансовую помощь, подав соответствующее заявление и документ, удостоверяющий личность, если таковой имеется - копию решения о назначении опеки или попечительства в соответствующее отделение "Халк банк".
Выплата пособий или материальной помощи производится с 4 по 27 число месяца.
- Порядок получения пособия и материальной помощи малообеспеченным семьям (пособие детям до 3 и до 18 лет)