- Vasiylik va homiylik organlari ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni aniqlaydi, bunday bolalarni hisobga oladi va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan har bir holatga qarab, bolalarni joylashtirish shakllarini tanlaydi, shuningdek bundan buyon ularga ta’minot berish, ularni tarbiyalash va ularga ta’lim berish shart-sharoitlarini nazorat qilib boradi.
- Muassasalarning (maktabgacha ta’lim muassasalari, umumta’lim muassasalari, davolash muassasalari va boshqa muassasalarning), fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining mansabdor shaxslari va boshqa fuqarolar bolalar ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lganligidan xabardor bo‘lgach, etti kunlik muddat ichida bu haqda bolalar haqiqatda turgan joydagi vasiylik va homiylik organlariga xabar berishlari shart.
- Vasiylik va homiylik organi bunday ma’lumotlarni olgan kundan e’tiboran uch kun ichida bolaning turmush sharoitini tekshirib chiqishi va bunda bolaning ota-ona yoki qarindoshlari qaramog‘idan mahrum bo‘lganligi aniqlansa, uni joylashtirish masalasi hal bo‘lguniga qadar bolaning huquq va manfaatlari himoya qilinishini ta’minlashi shart.
- O‘zlariga biriktirilgan turarjoyga ega bo‘lmagan va turarjoyga muhtojlar sifatida hisobda turgan etim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar, shu jumladan bunday toifadagi 18 yoshdan 23 yoshgacha bo‘lgan shaxslar, turar joy olish huquqiga ega.
- Ularga turar joylar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining qarorlari asosida navbatdan tashqari beriladi.
- Turar joylar uy-joy maydonining ijtimoiy normasi doirasida ijara shartnomasi asosida beriladi.
- Turar joy berish to‘g‘risidagi qaror asosida tuman (shahar) hokimligi etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga belgilangan namunadagi order beradi, u berilgan turar joyga ko‘chib kirish uchun asos hisoblanadi.
- Turar joyga muhtoj etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni hisobga qo‘yish uchun ularning qonuniy vakillari bolalarning ularda bo‘lish muddati tugashidan olti oy oldin bolalarning yashash joyidagi vasiylik va homiylik organiga ariza beradilar va ularning turar joy olish huquqini tasdiqlovchi tegishli ma’lumotlarni taqdim etadilar.

- Органы опеки и попечительства выявляют детей, оставшихся без попечения родителей, ведут учет таких детей и, исходя из конкретных обстоятельств утраты попечения родителей, избирают формы устройства детей, оставшихся без попечения родителей, а также осуществляют последующий контроль за условиями их содержания, воспитания и образования.
- Должностные лица учреждений (дошкольных образовательных учреждений, общеобразовательных учреждений, лечебных учреждений и других учреждений), органов самоуправления граждан и иные граждане обязаны в семидневный срок, когда им стало известно, что дети остались без попечения родителей, сообщить об этом в органы опеки и попечительства по месту фактического нахождения детей.
- Орган опеки и попечительства в течение 3 дней со дня получения таких сведений обязан провести обследование условий жизни ребенка и при установлении факта отсутствия попечения со стороны родителей или его родственников обеспечить защиту прав и интересов ребенка до решения вопроса о его устройстве.
- Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в том числе в возрасте от 18 до 23 лет, не имеющие закрепленного жилого помещения и состоящие на учете в качестве нуждающихся в жилых помещениях, имеют право на получение жилого помещения.
- Жилые помещения предоставляются вне очереди на основании решений Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
- Жилые помещения предоставляются по договорам найма жилого помещения в пределах социальной нормы жилой площади.
- На основании решения о предоставлении жилого помещения хокимият района (города) выдает детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, ордер для вселения в предоставленное жилое помещение.
- Для учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилых помещениях их законные представители детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, за 6 месяцев до окончания пребывания у них подают заявление и представляют соответствующие данные в орган опеки и попечительства по месту жительства, подтверждающие их право на получение жилого помещения.