2021 йил 1 январдан бошлаб «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали кам таъминланган оила аъзоси сифатида эътироф этилган ва хорижда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошириб, қайтиб келган шахсларга:
- а) Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қуйидаги харажатларни қоплаш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараваригача миқдорида субсидия тўланади:
- тадбиркорлик асослари ва молиявий саводхонликка ўқиш;
- кредит олишда таъминот сифатида тақдим этиладиган суғурта полиси бўйича тўловларни амалга ошириш;
- а1) Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлигининг Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармаси ҳисобидан якка тартибдаги тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтган ёки кичик корхоналар ва микрофирмаларни давлат рўйхатидан ўтказган вақтдан бошлаб биринчи 3 ой давомида ижарага олинган бино ва иншоотларнинг ижара ҳақини тўлаш харажатларини қоплаш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараваригача миқдорида субсидия тўланади.
- б) Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш учун умумий қиймати 5 миллиард сўмдан, фоиз ставкаси Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан ошмаган тижорат банкларининг миллий валютада ажратиладиган кредит ва лизинглари бўйича унинг асосий ставкадан ошган, бироқ асосий ставканинг 30 фоизидан кўп бўлмаган қисмини қоплаш учун уч йил муддатгача компенсация тақдим этилади.

С 1 января 2021 года лицам, признанным посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» членом малообеспеченной семьи, и вернувшимся после осуществления временной трудовой деятельности за рубежом:
- а) выплачивается субсидия в размере до 10-кратного размера базовой расчетной величины за счет средств Государственного фонда содействия занятости для покрытия следующих расходов:
- обучения основам предпринимательства и финансовой грамотности;
- произведения оплаты по страховому полису, выдаваемому в качестве обеспечения при получении кредита;
- а1) выплачивается субсидия в размере до 10-кратного размера базовой расчетной величины за счет Фонда привлечения населения к предпринимательству при Агентстве по работе махаллабай и развитию предпринимательства для покрытия расходов за арендную плату арендованных зданий и сооружений в течение первых 3 месяцев со дня регистрации в качестве индивидуального предпринимателя или государственной регистрации малых предприятий и микрофирм.
- б) предоставляется компенсация за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности на срок до 3 лет для покрытия части процентной ставки, превышающей основную ставку, но не превышающей 30 процентов основной ставки, кредитов и лизингов, выделяемых коммерческими банками в национальной валюте для осуществления предпринимательской деятельности, общая стоимость которых не превышает 5 миллиардов сумов, процентная ставка — не превышает 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка.