Ariza beruvchi Yoshlar ishlari Agentligi tomonidan ajratiladigan subsidiya olish uchun istalgan davlat xizmatlari markaziga murojaat qiladi yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida davlat xizmatidan elektron tarzda foydalanish uchun ro‘yxatdan o‘tadi.
Bunda bir nafar ariza beruvchiga ajratiladigan ushbu subsidiyaning miqdori o‘qitish xarajati uchun ajratiladigan subsidiyaning jami miqdorini qo‘shgan holda bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravaridan oshmasligi lozim.
O‘qish xarajatlari uchun subsidiya olishda:
- agar ariza 16 yoshga to‘lmagan nogironligi bo‘lgan bolaning qonuniy vakili tomonidan berilsa, uning shaxsiy identifikatsiya raqami (JShShIR) va bolaning qonuniy vakili ekanligini tasdiqlovchi hujjat;
- nodavlat ta’lim tashkiloti tomonidan ariza beruvchini o‘qitish to‘g‘risida shartnomaning elektron nusxasi («pdf» yoki «jpg» formatda). Shartnomada nodavlat ta’lim tashkilotining nomi, STIR, bank hisobvarag‘i, joylashgan manzili, ariza beruvchi o‘qishni istagan kasb-hunar turi yoki ta’lim yo‘nalishi, o‘qish muddati, o‘qishning bir oylik va umumiy to‘lov miqdori ko‘rsatilishi lozim.
Yashash va transport xarajatlari uchun subsidiya olishda:
- transport xarajatlarini qoplash so‘ralganda — yo‘l xarajatlarini tasdiqlovchi hujjatlarning elektron nusxalari (agar mavjud bo‘lsa, «pdf» yoki «jpg» formatda);
- yashash xarajatlarini qoplash so‘ralganda — ijara shartnomasi va uning soliq organlarida hisobga qo‘yilganligi haqidagi bildirishnomaning elektron nusxasi (agar mavjud bo‘lsa, «pdf» yoki «jpg» formatda).
- Ariza beruvchidan yuqorida ko‘rsatilmagan ma’lumotlar va hujjatlarni taqdim qilishni talab qilish qat’iyan taqiqlanadi.
- Taqdim etilgan hujjatlardagi ma’lumotlarning to‘g‘riligi va haqqoniyligi uchun ariza beruvchi javobgar hisoblanadi.
Ariza Yoshlar ishlari Agentligi tomonidan o‘n besh ish kunida ko‘rib chiqiladi hamda quyidagi shartlar to‘liq bajarilganda, ariza beruvchi subsidiya ajratishning keyingi bosqichiga o‘tadi.
Subsidiya ajratilishining Sxemasida ko‘rsatilgan qolgan barcha talablari bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
Nogironligi bo‘lgan yoshlarga asbob-uskunalar va mehnat qurollarini xarid qilish uchun subsidiya ajratish (bunda bir nafar ariza beruvchiga ajratiladigan subsidiyaning miqdori bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravaridan oshmasligi lozim)
Ariza beruvchi subsidiya olish uchun istalgan davlat xizmatlari markaziga murojaat qiladi yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida davlat xizmatidan elektron tarzda foydalanish uchun ro‘yxatdan o‘tadi.
Bunday murojaat ariza beruvchi tadbirkorlik sub’ekti yoki o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tgandan boshlab 180 kun davomida amalga oshirilishi lozim.
Ariza beruvchining murojaatiga asosan davlat xizmatlari markazi xodimi ariza beruvchining nomidan, YaIDXP orqali murojaat qilinganda esa — ariza beruvchi mustaqil ravishda so‘rovnomani elektron tarzda to‘ldiradi va quyidagi hujjatlarni ilova qiladi:
- kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash, malaka oshirish, tadbirkorlik va kasb-hunarga o‘rgatish kurslarini muvaffaqiyatli tugatganligini tasdiqlovchi maxsus sertifikat («pdf» yoki «jpg» formatda).

Заявитель обращается в любой Центр государственных услуг или регистрируется на Едином портале интерактивных государственных услуг для получения субсидии, выделенной Агентством по делам молодежи.
При этом размер субсидии, выделяемой одному абитуриенту, при сложении суммы субсидии на учебных расходов, не должен превышать 50-кратный размер базовой расчетной величины.
При получении субсидии на оплату обучения:
- если заявление подает законный представитель ребенка с инвалидностью в возрасте до 16 лет, его личный идентификационный номер (ПИНФЛ) и документ, подтверждающий, что он является законным представителем ребенка;
- электронная копия договора на обучение поступающего в негосударственную образовательную организацию (в формате pdf или jpg). В договоре указываются наименование негосударственной образовательной организации, ИНН, расчетный счет, местонахождение, направление обучения, по которой хочет обучиться абитуриент, продолжительность обучения и общая сумма оплаты.
При получении субсидии на проживание и транспортные расходы:
- При требовании возмещения транспортных расходов — электронные копии документов, подтверждающие дорожные расходы (при наличии, в формате «pdf» или «jpg»);
- При требовании возмещения расходов на проживание - электронная копия договора аренды и уведомление о его постановке на учет в налоговых органах (при наличии в формате "pdf" или "jpg").
- Категорически запрещается требовать от заявителя предоставления сведений и иных документов, не указанных выше.
- Заявитель несет ответственность за достоверность сведений в представленных документах.
Вы можете проверить все остальные требования, указанные в Схеме выделения субсидий.
Выделение субсидии на приобретение необходимого оборудования и принадлежностей для труда для молодых инвалидов (при этом размер субсидии, выделяемой одному заявителю, не должен превышать 50-кратного размера БРВ)
Для получения субсидии заявитель обращается в любой Центр государственных услуг или регистрируется на Едином портале интерактивных государственных услуг.
Такое обращение должно быть подано в течение 180 дней со дня государственной регистрации заявителя в качестве субъекта предпринимательства или индивидуального предпринимателя.
На основании заявления сотрудник Центра государственных услуг действует от имени заявителя, а при обращении через ЕПИГУ заявитель самостоятельно заполняет анкету в электронном виде и прикладывает следующие документы:
- специальный сертификат, подтверждающий успешное прохождение курсов профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, обучение предпринимательству (в формате pdf или jpg).